Kiedy liczba milionerów rośnie z każdym dniem, takie wyznaczniki statusu jak Rolls-Royce czy penthouse z widokiem na Park Avenue stają się passé. Chcesz dołączyć do pierwszej ligi najbogatszych ludzi świata? Musisz mieć własną wyspę! To inwestycja nie tylko urocza, ale i szalenie opłacalna.
Co wspólnego ze sobą mają Celine Dion, Michael Schumacher, Athina Onassis, Johnny Depp oraz Richard Branson? Każda z tych sław jest posiadaczem własnej wyspy. Wystarczy im kilka chwil w prywatnym odrzutowcu, by z dala od wścibskich fotoreporterów mogli rozkoszować się największym luksusem, na jaki dziś stać ludzi sukcesu – prywatnością. A jednocześnie czerpią zyski – wyspy są bowiem bardzo dobrymi inwestycjami. Zwłaszcza te położone na szlaku rosnących sieci hotelowych…
Celine Dion wybiera północ – Île Gagnon
W odróżnieniu od większości gwiazd, które luksusowej samotni szukają w pobliżu zwrotników, pochodząca z Kanady piosenkarka postawiła na rodzinne strony. Mroźne, trzeba dodać. Zdecydowała się ona bowiem na zakup ośmiohektarowej Île Gagnon w Quebecu. O ile jednak sama wyspa nie należy do szczególnie okazałych i reprezentacyjnych, to stojący na niej pałac robi wrażenie. Utrzymana w stylu francuskich dworów, kryta mansardowym dachem willa to dwa tysiące metrów kwadratowych zdobionej złotem i szlachetnym drewnem powierzchni. Posiadaczka jednego z najpiękniejszych głosów w historii niedawno zdecydowała się wystawić swoją wyspę na sprzedaż. Szczęśliwy nabywca będzie musiał zapłacić za nią co najmniej dwadzieścia dziewięć milionów dolarów. Niewiele, by poczuć się jak król.
Archipelag Richarda Bransona – Necker Island
Trzy lata zajęło właścicielowi koncernu Virgin przekształcenie trzydziestu hektarów wyspy Necker, należącej do archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, w prawdziwy raj dla najzamożniejszych urlopowiczów. Efekty metamorfozy są niezwykłe – powstały m.in.: wkomponowany w otoczenie kompleks hotelowy, luksusowe domy na plaży i tropikalne spa. Nic zatem dziwnego, że wśród gości sir Bransona są takie sławy jak: Steven Spielberg, Robert De Niro, a niegdyś nawet księżna Diana. Naturalnie, zwykli śmiertelnicy również mogą wypocząć w raju należącym do holdingu Virgin – za odpowiednią opłatą. Richard Branson nie raz udowodnił, że ma głowę do interesów i czego dotknie, zamienia się w złoto. Dlatego w jego „portfelu” są również wyspy na morzach całego świata – od Półwyspu Arabskiego po Australię i Oceanię. Złoty piasek to złoty interes.
Samotnia Johny’ego Deppa – Little Hall’s Pond Cay
Na pomysł zakupu wyspy Johnny Depp wpadł, co nie dziwi, podczas zdjęć do pierwszej części „Piratów z Karaibów”. Zlokalizowana na Bahamach samotnia o nazwie Little Hall’s Pond Cay w 2004 roku kosztowała go blisko cztery miliony dolarów.
Wyspa Johny’ego Deppa, Little Hall’s Pond Cay, w 2004 roku kosztowała go blisko cztery miliony dolarów. Tyle, co nic…
Dziś jej cena byłaby z pewnością dużo wyższa. Do osiemdziesięciu sześciu hektarów pięknego terenu musimy doliczyć bowiem powstałe luksusowe wyspiarskie domy, system paneli słonecznych oraz prywatny port. Jednak tym, co najbardziej wartościowe – jeśli w ogóle dające się wycenić – są białe plaże (aż sześć) i krystalicznie czysta woda okalającego wyspę morza. Nie dziwi fakt, że Johnny’ego zamiast na czerwonym dywanie prędzej spotkamy nurkującego pośród jednych z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Tu może być prawdziwym kapitanem Jackiem Sparrowem. Dlaczego? Decydując się na sprzedaż wyspy (jeśli w ogóle zechce porzucić swój tropikalny raj), będzie mógł potencjalnego nabywcę „złupić” na kwotę wielokrotnie przewyższającą „marne” cztery miliony dolarów.
Michael Schumacher – luksusowy prezent, czyli… Antarktyda
Nazwa wyspy należącej do mistrza F1 może mylić, choćby z tego powodu, że średnia temperatura, jaka tam panuje to około 40 stopni Celsjusza. Powyżej zera… Można spytać, jak to możliwe. Otóż wyspa jest częścią sztucznego archipelagu usypanego nieopodal dubajskiego nabrzeża. System wysp ma kształt ziemskich kontynentów, a warta siedem milionów dolarów wyspa Schumachera znajduje się na „południu” tego piaskowego globu. Co jeszcze ciekawsze, Antarktyda kierowcy Formuły 1 jest prezentem od emira Dubaju, Muhammada ibn Rashida Al Maktouma. Jakby tego było mało, trzeba dodać, że Schumacher ma na wyspie ufundowane pole golfowe, marinę, rezydencję oraz… prywatny tor wyścigowy. Przyjaciół poznaje się w… bogactwie.
Anthina Onassis – wyspiarska księżniczka na Skorpios
Wnuczka greckiego miliardera, potentata transportu morskiego, Aristotelesa Onassisa może pochwalić się jedną z najdroższych wysp świata. Kupioną przez jej dziadka w 1965 roku grecką Skorpios, Bill Gates chciał odkupić za dwieście milionów dolarów. Dość powiedzieć, że wśród chętnych byli – podobno – również Roman Abramowicz i Madonna. Oferty były kuszące, jednak zgodnie z wolą nestora rodu Onassisów, oddzielona od kontynentu Morzem Jońskim posiadłość ma pozostać w rękach rodziny. Aristoteles Onassis zdecydował bowiem, że na Skorpios będą chowani zmarli członkowie klanu. Sprzedaż może nastąpić tylko w jednym wypadku – gdy rodziny Onassisów nie będzie już stać na utrzymanie własnego kawałka Morza Jońskiego. A na to prędko się nie zanosi.